<bgsound src="http://shehmuamerpazari.com/videos/kenge.mp3"> Kėngė popullore kushtuar Sheh Muamer Pazarit

Në kujtim të udhëheqësit shpirtëror

Halvetian të Shqipërisë

Sheh Muamer Pazari

1929 - 2003

Jetëshkrimi dhe Veprat | Ceremoni të hapjes së Teqeve Halvetiane të Shqipërisë | Rindërtimi i Asetanes
Konferenca Kombëtare Aleviane | Këngë  kushtuar Sheh Muamerit
Ceremoni të tjera fetare | Shkëmbime vizitash | Video
Gjeneza e Tarikatit tё Lartё Halveti | Sheh Ahmet Pazari

Kėngė kushtuar Sheh Muamer Pazarit

nduar nga dy rapsodė popullore

Vende t’shenjta t’gėzueme kofshin
Lumi ai qė e beson Zotin
Kanė fuqinė e Perėndisė
Tarikati Halvetisė

Gjithmonė dera Ehlibejtit
Qetėson shpirtrat e miletit
Vendit Shejt i kėndojm kėtė kang
Teqes madhe n’Tiranė

Katėr shekuj ashtė n’kėtė Vend
Vinė njerzia e shėrim gjenė
Kush pushon n’kėtė teqe i pari
Shehi Madh Ali Shkodrani

Dal nga dal shekujt kalojnė
Shumė Shehler n’kėte Vend pushojnė
Kujtojmė jetėn e njė Shehi
Qė  s’harrohet brez mbas brezi

Sheh Muamer Ali Pazari
Shtatėdhjet e tetėn e veshi i Ati
E mėsoi Baba o’ Sheh Alia
Me besim te Perėndia

Besimtar e me kultur
Shoqi i tij nuk gjendet kurr
Kurr regjimit s’ju nėnshtru
Shtatė gjuh t’huaja i kish mėsu

Kur ju hap dera Shqipnis
Erdhėn dit demokracis
Hapi teqen n’Mes Shqipnis
Teqja e madhe e Halvetis

Vin n’kėtė teqe vizitor
dipllomatė e ambasadorė
Nga gjith bota anė pėr anė
Si t’Krishterė e Muslimanė

An’ e manė ka i thonė Shqipni
Ndėrtoi teqe pėr mirėsi

Sheh Muameri s’di me u lodh
Gjirokastėr e dej n’Tropoj
N’ēdo vend tuj ba mirėsi
Qetėson shpirtrat fryma e tij

Pa ja prit e pa kujtu
Smuj e rand e ka kaptu
Ēonjė n’Stamboll pėr me shėru
Ndryshe Zoti e paska shkru
Ditė e premte 3 tetor

Sheh Muameri vdiq n’Stamboll
I pat afėr grue e ēikė
Veē tuj qa po i rrin te kryet
Bajn Homazh o me dor n’zemėr
Pėr kėt Sheh qė bani emėr

Mbasi vdiq Sheh Muameri
U thanė pishat qė i mjelli
U terru toka e u nxi qielli
E ka nal kangėn bylbyli

Ai e la njė Amanet
Teqes Madhe mej ba hyzmet
Hallexhinjt shėrim me gjet
E kėrkujt nuk ėshtė kjo jet

Shpirti yt o Sheh u preht i qetė!

Kjo faqe u krijua nen kujdesin e Znj. Lirije Pazari (e veja) dhe tri vajzave te Sheh Muamer Pazarit per te gjithe besimtaret dhe dashamiresit e Tij kudo qe ndodhen. Per me teper informacion, mund te kontaktoni, duke klikuar ketu.
Shko lart