Në kujtim të udhëheqësit shpirtëror

Halvetian të Shqipërisë

Sheh Muamer Pazari

1929 - 2003

Jetëshkrimi dhe Veprat | Ceremoni të hapjes së Teqeve Halvetiane të Shqipërisë | Rindërtimi i Asetanes
Konferenca Kombëtare Aleviane | Këngë  kushtuar Sheh Muamerit
Ceremoni të tjera fetare | Shkëmbime vizitash | Video
Gjeneza e Tarikatit tё Lartё Halveti | Sheh Ahmet Pazari

Shkėmbime vizitash me personalitete
dhe diplomatė tė ndryshėm

 

Ambasadori i SHBA-sė, Raisson nė prani tė familjes sė Sheh Muamer Pazarit,
me rastin e ceremonisė tradicionale tė hapjes sė Teqes, qershor 1991

 

Ambasadori i SHBA-sė, Jozeph Lake, uron festėn e Hashureve
nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit, qershor 1995.

  

Ambasadorja e SHBA-sė, Mariza Lino nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit,
me rastin e Bajramit tė madh, qershor 1997

 

 

Ambasadori i SHBA-sė, Jozef Limpreht, me ambasadorin e Britanisė sė Madhe,
David Maurice Landsman, urojnė festėn e Hashureve nė Teqen e Sheh Muamer Pazarit.

 

Ambasadori i Britanisė sė Madhe dhe kryetari  i Partisė sė  Legalitetit Ekrem Spahia,
vizitė nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit.

 

Ambasadori i Republikės Ruse, uron festėn e Bajramit,
nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit.

  

Sekretari i Ambasadės Greke, pėr vizitė nė Teqen Halvetiane
tė Sheh Muamer Pazarit.16.12.2001

 

Pėrfaqėsuesi i Ambasadės sė Iranit, uron festėn e Bajramit
nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

Ambasadori i Republikės Greke, Z. Dhimitris Iliolopulos uron festėn
e Bajramit nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

Ambasadori i Palestinės, Z. Ali Kundi, uron festėn
e Bajramit nė Teqenė e Sheh Muamer Pazarit

 

Ambasadori i Vatikanit, Z. Bullatis, uron festėn
e Bajramit nė Teqen e Sheh Muamer Pazarit

 

Kardinali i parė i Papės me shoqėruesin e tij, Ambasadorin e Vatikanit,
vizitė nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit.

  

Ambasadori i Britanisė sė Madhe me Zonjėn urojnė festėn
e Hashureve nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

Zonja e Ambasadorit tė Britanisė sė Madhe, me djalin e saj, uron festėn
e Hashureve nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

  

Ambasadori i SHBA-se, Z. Limpreht si dhe Ambasadori i Palestinės
urojnė festėn e Hashureve, nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

Ambasadori Francez uron festėn e Bajramit
nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

Gjenerali Francez i trupave AFOR , nė Shqipėri,
viziton Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit nė Tiranė

 

Ambasadori i Libisė, Z.S. Sugar uron festėn e Hashureve,
nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit nė Tiranė

  

Ambasadori i Republikės sė Egjiptit,
nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

  

Presidenti i Republikės  Z. Mejdani dhe Kryetari i Kuvendit Popullor,
Z. Dokle, nė Teqen Halvetiane tė  Sheh Muamer Pazarit

 

Ministri i Drejtėsisė, Z.Thimi Kondi dhe
Kryetari i Partisė Demokristiane, Zef Bushati,
urojnė festėn e Bajramit nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

Presidenti i Republikės, Z. Rexhep Mejdani me tė shoqen,
Prefekti i Tiranės Z. Taulant Dedja, urojnė festėn e Bajramit
nė  Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

Kryetari i Politikės sė Jashtme tė Shtetit Shqiptar,
Z.Sabri Godo dhe pėrfaqėsuesi i Kishės Ortodokse urojnė festėn
e Bajramit nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit, Tiranė

  

Ambasadori i Iranit, Z. Forman, uron Bajramin
nė Teqenė  Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

Pritje me rastin e festės sė Iranit, shtruar nga Ambasada.
Sheh Muamer Pazari nė vizitėn tradicionale tė tyre

 

Zv.ambasadori Turk nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

Ambasadori Turk, Z. Ahmet Okēun, me rastin e Festės Kombėtare
tė Republikės sė Turqisė, ka tė ftuar dhe Sheh Muamer Pazarin

 

Ambasadori i Republikės sė Turqisė, Z. Murat Ogyz,
me rastin e Festės sė Kurban Bajramit nė Teqenė Halvetiane
tė Sheh Muamer Pazarit

 

Pėrfaqėsuesit e fondacionit tė Kuranit nė Tiranė
urojnė festėn e Bajramit nė Teqen e Sheh Muamer Pazarit

  

Z. Rustem Gjata, ish kryetar i Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Shqipėrisė,
vizitė nė Teqen Halvetiane tė Sheh  Muamer Pazarit

  

Njė rit fetar nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit me besimtarėt e tij

 

Sheh Muamer Pazari nė Teqen e tij Halvetiane me Kryetarin e Komunitetit Musliman dhe anėtarėt e tij

 

Mon Sinjor Rrok Mirdita, Arqipeshkvi Katolik pėr Durrėsin, Tiranėn
dhe gjithė Shqipėrinė uron festėn e Bajramit nė Teqen Halvetiane tė Sheh Muamer Pazarit

 

 

Fortlumturia e Tij, Janullatus i Kishės Ortodokse Tiranė,
Durrės dhe i gjithė Shqipėrisė uron festėn e Bajramit

Kjo faqe u krijua nen kujdesin e Znj. Lirije Pazari (e veja) dhe tri vajzave te Sheh Muamer Pazarit per te gjithe besimtaret dhe dashamiresit e Tij kudo qe ndodhen.
Shko lart